Kompozit malzeme nedir ?

      Yorum yok Kompozit malzeme nedir ?

kompozit malzeme nedir ve ne işe yaradığı konusunda çok fazla bilgi sunulabilir ama öncesinde kompozit kelimesinin kelime anlamını bilmek gerekmektedir. kompozit, değişik stilleri ve malzemeleri bir arada bulunduran, karma anlamına gelmektedir. Kelime anlamının bilinmesi malzemenin işlevlerinin daha iyi kavranmasını sağlayacaktır. kompozit malzemeler iki veya ikiden fazla birbirinin aynısı olan veya birbirinden farklı olan malzemelerin makroskobik veya mikroskobik işlemler yardımıyla birleşmesiyle ortaya çıkan yeni malzemedir. Bu iki farklı veya aynı olan malzemeler bu işlemler sonunda birbirini tamamlamaktadır. Bu iki veya daha fazla malzemeler kendi başına bir anlam ifade etmezken bir araya geldiklerinde kullanılır hale gelmektedir. Bir malzeme diğer malzemenin zayıf yönünü kapattığı için ortaya bir bütün çıkmaktadır.

İçerikler

kompozit-nedir.png (427×325)

Kompozit Kullanım Alanları

Pek çok sektörde yoğun olarak kullanılan kompozitle ilgili olarak kompozit malzeme nedir sorusunun cevabından sonra bilinmesi gereken en önemli durum bu malzemelerin kullanıldığı alanların bilinmesidir. kompozit farklı malzemelerin kullanılması ile ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple kompozitin de çeşitleri bulunmaktadır. kompozitin çeşitleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

Polimer kompozitler: Polimer kompozitler en geniş kullanım alanına sahip kompozitlerdir. Bu ürünler liflerle pekiştirilmiştir ve bu pekiştirme işleminde kullanılan polyester ve epoksi bu malzemen çok kullanışlı olmasını sağlamıştır. Burada kullanılan bağlayıcı malzemelerin oranı arttırıldığında malzemenin dayanıklılık gücü de artmaktadır.

Metal kompozitler: Metal matrisli birleşik malzeme adı verilen ve MMC olarak kullanılan malzemelerin elde edilmesinde kullanılmaktadır. Bunun için metalik faz bazı takviyeler uygulanarak MMC elde edilir. Bu takviyeler eritme, sıcak presleme, difüzyon gibi uygulamalardır. Ortaya çıkan bu malzeme daha çok havacılık ve uzay sanayisinde kullanılmaktadır. 

Seramik kompozitler: Bu kompozitlerin hazırlanmasında fonksiyonel ve de yapısal nitelikli seramikler kullanılmaktadır. Seramik kompozitler arasında AI203, Sİ3N4, B4C ve SİC bulunmaktadır. Seramik kompozitler uzay araçlarının yapımında, askeri araçların üretiminde ve sandviç zırhların yapımında kullanılmaktadır.

kompozit-nedir-nerelerdedir.jpg (310×257)

kompozit malzemelerin kullanıldığı alanlar oldukça fazladır. Kullanım alanlarının çok daha iyi kavranması için kompozit malzeme nedir ve bu malzemelerin çeşitlerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. kompozit malzemelerin kullanım alanları ve bu malzemeler ile üretim yapan sektör oldukça geniştir. Farklı sektörlerin ihtiyacı olan kompozit malzemeler özellikle dayanıklı olması ve hafif olması sebebiyle tercih edilmektedir. Bu malzemelerin kullanıldığı alanları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Yapı malzemesi ürünlerinin üretimi sanayisinde
 • Uzay ve havacılık sektöründe
 • Otomotiv sanayinde
 • Silah yapımı ve roket üretimi alanında

Bu sektörlerin dışında da kullanılmaktadır. Fakat kompozit malzemeler en çok bu alanlarda kullanıldığı için bu sektörlerin adı kompozit malzemelerle anılmaktadır.

kompozit-nedir-ornekleri.jpg (480×342)

Kompozit Malzemelerin Sağladığı Avantajlar

Bazı sektörlerde kullanılan malzemelerin çok mukavemetli olması büyük önem taşımaktadır. Bunun elde edilmesi için bazı malzemeler bir araya getirilerek yeni bir ürün ortaya çıkarılmaktadır. Bu yeni ürün birleşimi olan malzemelerin güçlü yönlerini aldığı için ortaya çok dayanıklı bir malzeme çıkmaktadır. kompozit malzeme nedir sorunun cevabında da görüldüğü üzere kompozit bir araya gelen malzemelerin zayıf yönlerinin birbiri tarafından kapatılması ile ortaya çıkmaktadır. Bu durumda yeni malzeme oldukça kullanışlı bir malzeme olarak hazırlanmaktadır. kompozit malzemelerin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • kompozit malzemeler oldukça dayanıklıdır
 • Bu malzemeler hafiftir
 • Malzemeler şekillendirilme konusunda oldukça esnektir ve tasarım sırasında kolayca şekillendirilebilir.
 • Dışarıdan gelen darbelere ve aşındırmalara karşı bu malzemeler dayanıklıdır.
 • Şeffaf özellikleri bulunmaktadır.
 • Yüksek derecede ısıya karşı dayanıklıdır.
 • MMC özelliğinden dolayı bu kompozitler elektriği iletebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir