Kompozit Çeşitleri Nelerdir

      Yorum yok Kompozit Çeşitleri Nelerdir

Teknolojinin ve sanayileşmenin gelişmesiyle beraber, kompozit çeşitleri hammadde ihtiyaçlarında da yoğun bir şekilde ortaya çıktığı bilinmektedir. Hammadde arayışı sonucunda yeni malzemelerin oluşturulması çalışmaları da ortaya çıkmış durumdadır. Çünkü hammaddelerin hem kullanışlı hem nitelikli hem de avantajlı bir kullanım özelliğinin bulunması şart olmaktadır. Bundan dolayı pek çok malzeme üzerinde araştırmalar yapılarak yeni karışımlar ve alaşımlar oluşturulmuştur. Bu noktada mükemmel bir malzeme olarak kompozit malzemesinin de ortaya çıktığını söylemek mümkün olmaktadır. Kompozit malzemesinin hem dayanıklı hem de kullanışlı olması sayesinde kullanım alanı da kısa sürede genişlemiş durumdadır. Bu durum esasında kompozit malzeme çeşitleri ve kullanım özelliklerinin geliştirilmesiyle ilgili olmaktadır.

İçerikler

kompozit-cesitleri-renkleri.jpg (360×360)

İşte Kompozit Malzeme Çeşitleri

Kompozit malzemesinin farklı seçenekler altında sınıflandırıldığı bilinmektedir. Ancak bilinen en yaygın sınıflandırma ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Seramik kompozit malzemeler
  • Polimer kompozit malzemeler
  • Metal kompozit malzemeler

Seramik kompozit malzemelerin kullanım özellikleri

Seramik kompozit malzeme çeşitleri ileri teknoloji ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Askeri amaçlı kullanılan araçların parçaları ile uzay araçlarında seramik kompozit malzemesinden yararlanıldığı bilinmektedir.

Polimer kompozit malzemesinin kullanım alanları

Endüstride yoğun bir şekilde kullanılan polimer kompozit malzemesi, takviye malzemelerle birlikte kullanılmaktadır. Özellikle denizcilikle otomotiv sektörü söz konusu malzemenin yoğun olarak tercih edildiği sektörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Polimer kompozit ürünlerindeki bağlayıcı malzemelerin epoksi ve polyester olduğu bilinmektedir. Bu iki bağlayıcı malzeme kompozit ürününün çok daha nitelikli olmasını mümkün kılmaktadır. Yine takviye malzeme olarak; karbon fiber, cam fiber ile bor fiber malzemeleri bu ürünlerle birlikte kullanılmaktadır.

kompozit-cesitleri-disi.jpg (640×360)

Metal kompozit malzemelerin kullanım özellikleri

Metal kompozit malzeme çeşitleri özellikle havacılık alanında yoğun olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte uzay sanayinde de bu malzemenin tercih edildiği de bilinmektedir.

Kompozit Malzemelerin Genel Kullanım Özellikleri

En az iki farklı malzemenin karışımından elde edilen yeni bir malzeme olarak karşımıza çıkan kompozit malzemesi, oldukça geniş kapsamlı olara kullanılmaktadır. Her ne kadar kompozitlerin bir karşım olduğu bilinse de bu karışımın çözen ya da çözüneni de bulunmamaktadır. Zaten şayet malzemeler birbirleri içersinde çözünüyorsa bu karışıma kompozit demek mümkün değildir. Esasında kompozit malzeme; matris adı verilen ana malzemeyle takviye malzemesi denilen farklı bileşenlerden oluşmaktadır. Bu aşamada matrisin takviye malzemesini tuttuğunu söylemek mümkün olmaktadır. Böylece bir kopma yaşanmaz. Matrisle bağlanan takviye malzemesi ise üretimi gerçekleştirilen kompozitin mukavemetini ve yük taşıma özelliğini arttırır. Böylece kullanım alanı oldukça geniş olan kompozit malzeme çeşitleri karşımıza çıkar.

kompozit-cesitleri.jpg (507×618)

Kompozit malzemeler, havacılık sanayinden denizcilik sektörüne varıncaya kadar çok geniş kapsamlı bir kullanım özelliğine sahiptir. Denizcilik sektöründe; kano üretimi, motorlu tekne üretimi ile deniz motosikleti üretiminde söz konusu malzemeden yapılmaktadır. Yine otomotiv sektöründe, konteynerler, kaportalar, araçların ön panelleri gibi alanlar da kompozit malzemeden yapılmaktadır. Bununla birlikte kompozit malzemelerin tarım sektöründe özellikle seraların sulanmasında ve gıda depolarında yoğun bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. İnşaat sektöründe ise iç ve dış cephe kaplamalarıyla çatı kaplamalarında kompozit malzemeden yararlanıldığı bilinmektedir.

Günümüz itibariyle kompozit malzeme çeşitleri ve özelliklerinin sürekli olarak güncelleniyor olması; kompozit malzemelerin kullanım alanlarının da oldukça geniş olmasını mümkün kılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir